
10 uobičajenih pitanja koja treba da postavite svom stomatologu
Od ranog djetinjstva, podstičemo vas da postavljate pitanja – roditeljima, nastavnicima, pa čak i trenerima. Tu istu radoznalost treba podsticati u ordinaciji zubara. Postavljanje pitanja vašem stomatologu je važan dio vaše dugoročne zdravstvene zaštite. Evo 10 uobičajenih stomatoloških pitanja koje svako treba da postavi na sledećem pregledu.
1. Koliko često treba da idem na pregled kod stomatologa?
Zdravlje zuba varira od osobe do osobe; opšte pravilo za odrasle pacijente je da posjećuju stomatologa jednom ili dva puta godišnje, čak i ako su vaši zubi u odličnom stanju. Na ovaj način možete redovno profesionalno čistiti zube i održavati odlično oralno zdravlje.
2. Koji su najbolji načini za praktikovanje dobre oralne
higijene kod kuće?
Pored svakodnevnog pranja zuba i čišćenja koncem, podignite svoju oralnu higijenu na viši nivo prateći nekoliko koraka do dobrog zdravlja zuba.
- Ograničite grickalice sa visokim sadržajem šećera.
- Jedite uravnoteženu ishranu voća i povrća.
- Izbjegavanje duvana u bilo kom obliku.
3. Kako mogu poboljšati bjelinu svojih zuba?
Prelijep osmeh sa čistim, bijelim zubima je ogroman podsticaj za samopouzdanje. Većina ljudi tokom godina doživljava neku promjenu boje zuba, bilo zbog površinskih ili unutrašnjih mrlja. Mrlje nastale od kafe, vina, duvana i pigmentovane hrane tretirajte kućnim izbjeljivanjem ili redovno obavljajte profesionalno bjeljenje kod stomatologa. Za unutrašnju promjenu boje, razmotrite kompozitno vezivanje ili primjenu faseta na zahvaćene zube, što pruža trajnije rješenje.
4. Kako da spriječim karijes, gingivitis i druge probleme?
Najbolji način da obezbjedite zdrave zube je da pratite uravnoteženu ishranu i redovno posjećujete stomatologa uz održavanje rutine oralne njege pranjem zuba dva puta dnevno i čišćenjem koncem jednom dnevno. Zaštitite se od problema koji mogu brzo da napreduju tako što ćete razgovarati o ovim pitanjima sa svojim stomatologom.
5. Zašto bi trebalo da uradim rendgenske snimke zuba?
Vaš stomatolog bi trebalo da uradi kompletan set rendgenskih snimaka zuba rano u odnosu ljekar-pacijent. Rendgenski snimci pomažu vašem ljekaru da prati sve promjene koje bi se mogle desiti na vašim zubima između pregleda. Većina odraslih pacijenata ima rendgenske snimke ugriza svake godine i ortopan snimak zuba svakih četiri do pet godina. Ali onima sa većim rizikom od problema sa karijesom mogu biti potrebni svakih šest do 18 mjeseci.
6. Šta je osetljivost zuba i zašto je imam?
Pacijenti sa osetljivošću zuba osjećaju bol kada konzumiraju hranu ili piće koja su topla ili hladna, slatka ili kisela. Osjetljivost se javlja kada se zubna gleđ, koja obično štiti zubnu pulpu i dentin, istanji od višekratnog izlaganja kiselosti i ekstremnim temperaturama. Osjetljivost se takođe može javiti kao rezultat:
Povlačenje desni
Škripanje zuba tokom spavanja
Okrnjeni ili slomljeni zubi
Izbjeljivanje zuba
Ortodoncija i plombe
Razgovarajte sa svojim stomatologom, on će pregledati zahvaćene zube i preporučiti tretman za smanjenje vaše osetljivosti.
7. Kada treba da uzmem u obzir zubne implantate?
Zubni implantati su idealan način za zamjenu nedostajućih ili oslabljenih zuba. Implantati su dugotrajni i služe kao odlična alternativa protezama za svakoga ko inače ima zdrava usta i vilicu. Većina odraslih pacijenata su dobri kandidati za zubne implantate jer mogu pomoći u sprječavanju pomjeranja ili labavljenja preostalih zuba.
8. Da li treba redovno da koristim vodicu za ispiranje usta?
Zavisi - postoje različite vrste vode za ispiranje usta. Kozmetičke vodice za ispiranje usta imaju za cilj da osveže dah i održe zdravu boju zuba. Terapeutska sredstva za ispiranje pomažu u liječenju stanja kao što su gingivitis, osjetljivost zuba i upala. Za naprednija stanja, vodice za ispiranje usta na recept često sadrže hlorheksidin glukonat za ubijanje bakterija koje izazivaju krvarenje, upalu i stvaranje plaka ili biofilma.
9. U kom uzrastu moje dijete treba prvi put da posjeti
zubara?
Studije pokazuju da djeca mogu da razviju svoj prvi karijes do dve godine, tako da sve akademija za dječiju stomatologiju preporučuje da rezervišete prvu posjetu kada im se pojavi prvi zub - ili, najkasnije, na njihov prvi rođendan. Ovo pomaže vašem stomatologu da uhvati potencijalne probleme koji mogu uticati na opšte zdravlje i blagostanje vašeg djeteta jer više zuba raste tokom vremena.
10. Kada mliječni zubi obično ispadaju?
Većina djece počinje da gubi mliječne zube između šeste i osme godine. Obično ispadaju otprilike istim redosledom kojim su rasli. Imajte na umu da su svi pacijenti različiti. Oralna stanja djece i odraslih zavise od toga koliko dugo su bili bez zakazane pojsete, koliko dugo traju mliječni zubi kod djeteta i na koje stvari ste prirodno osjetljiviji.
Sledeći put kada budete kod zubara, nemojte se plašiti da postavite pitanja koja imate; Oni su tu da pomognu! Sa ovim pitanjima, nikada nećete biti u nedoumici u vezi sa stanjem vašeg oralnog zdravlja.